Kniha návštěv

Datum 08.06.2018

Vložil Alberthep

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate related is the central section of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of varieties of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections received from other regions in the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations a week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to adopt to ensure a wholesome prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should go for prostate examination at least one time a year.

Datum 23.12.2013

Vložil Bernadette

Titulek Enricco Elegeant

Odpovědět

Dear All,

here you can find further information abou Enricco Elegant Tečkovaný přítel who is living in Vienna https://enricco-elegant.jimdo.com . I'm sorry that i can only provide you information in english / german . I hope alle the E-litter dogs are well !!

Regards

Bernadette & Enricco

Datum 14.05.2012

Vložil Michaela Ščepková

Titulek Najít sourozence

Odpovědět

Ahojky.
Jmenuji se Míša a mám od paní Janouchové posledního potomka Daffie Blade. Obracím se na Vás s prozbou o pomoc najít její sourozence. Našla jsem otce, tetu a jednu sestřenku a ráda bych našla její bratry a sestry. Prosím ozvěte se. Můžeme se dělit o radosti i starosti pejsků a udržet tak rodinu (i přes mnoho kilomentrů co nás dělí) pohramadě. Ozvěte se sem, klidně i na Facebook kde mne najdete pod Michaela Ščepková nebo na email Michaela.Scepkova@seznam.cz budu se těšit....

Datum 18.03.2012

Vložil Monika M

Titulek gratulace

Odpovědět

Gratulujeme sestřičce Elince k dnešním narozeninám, pozdravujeme maminku. U nás se dnes bude slavit 2x Airinka má dnes 2 roky. Budeme fotit, tak snad něco vyjde a fotky pošleme.
Edmond, Aireen, Monika a Tonda

Datum 10.02.2012

Vložil Katka a jejjí smečka

Titulek www.collie.wbs.cz

Odpovědět

Dobrý den chtěla jsem Vám jen napsat, že Vaše štěně Ejma je super. Každý den se sní pomazlím v práci když přijede naše veterinářka. Jsem zamilovaná do puntíků :-)

Datum 28.02.2012

Vložil janouchova

Titulek Re: www.collie.wbs.cz

Odpovědět

Dobrý den, to jsem ráda,že má takového obdivovatele,to oni rádi,mazlení,mazlení azase znova.

Datum 02.01.2012

Vložil Jana Smržová

Titulek PF 2012

Odpovědět

V novém roce 2012 hlavně hodně zdraví,štěstí a úspěchů přeje Jana a puntičky

Datum 20.12.2011

Vložil Uhlíci a puntíci - Dalseby

Titulek Elisha

Odpovědět

Máme obrovskou radost, že mladší sestřička uspěla na klubovce v Praze.
Držíme palce a těšíme se na setkání na dalších výstavách :o))

Datum 19.07.2011

Vložil Monika

Titulek Naše zlatíčko

Odpovědět

Zdravíme z Poličan do Teplic!
V neděli jsme s Edíkem absolvovali první cvičák, docela se mu to zamlouvalo, ale bylo nás tam hodně a tak druhou půlku byl už unavený a strávil ji v náručí. Nevážila jsem ho, ale stát s ním v náručí se už dlouho opravdu nedá. Jinak Airinka nám začala hárat a protože to Edmonda hodně zajímá tak musí být oddělení. Snášejí to oba dobře. Dnes se mnou Edík cestuje a jsme přes noc na hotelu, je úplně světovej a mladá ho prý doma stále hledá.
Doufám, že se dostaneme do dovolené do Teplic, dám vědět dopředu kdy pojedeme, snad to vyjde. Pozdravujte od nás puntíky Monika, Aireen a Edmond

Datum 25.05.2011

Vložil Uhlíci a puntíci

Titulek Návštěva u maminky a miminek

Odpovědět

Sobotní společně strávené odpoledne bylo moc príma,naše holky si to s mamčou a sourozenci užily. Fotky je možno shlédnout na:
https://daphnedebbie.rajce.idnes.cz/2011_05_21_Navsteva_u_maminky_a_sourozencu/ , nebo přes odkaz na našich stránkách www.dalseby.cz.
Děkujeme.